02-5619955
[email protected]

טיול בעכו של מעלה ועכו של מטה

 • משך הסיור: 3-4 שעות
 • אזור: עכו העתיקה

טיול בעכו אשר יביאנו לעולם קסום ומסתורי נמצא בעכו של מתחת לפני הקרקע. זהו עולמם של הצלבנים שחיו כאן כ-200 שנה ושהעיר היתה בירתם. עולם מיוחד ומפעים לא פחות נמצא מעל פני הקרקע בעיר העותמנית התוססת והחיה בה הסמטאות, האנשים, הריחות והטעמים מרגשים לא פחות מהמבנים המרהיבים.

עכו אוחזת בתואר המכובד של “אתר מורשת עולמית” של אירגון אונסק”ו משום שהעיר העתיקה של ימינו היא דוגמא מצוינת לעיר עות’מאנית מוקפת חומות, הכוללת מצודה, מסגדים, ח’אנים ובית מרחץ שמור, כל זאת כאשר שרידי העיר הצלבנית, שמצויה ברובה מתחת למפלס החיים של ימינו, מספקים תמונה יוצאת דופן של המבנה והארגון העירוני של ממלכת ירושלים הצלבנית מימי הביניים (מאות 12-13).

רק 7% משטח העיר הצלבנית נחפרו ופתוחים לקהל אך כאשר יורדים אל מתחת לפני הקרקע ונכנסים אל העיר הצלבנית נראה כאילו הזמן קפא מלכת למשך 900 שנה. אולמות המגורים, אזורי השוק, אולם חדר-האוכל, החצרות, המנהרות ואפילו השרותים-הצלבניים מרשימים ביותר ונראים כאילו זה עתה חיו בהם. ההרגשה היא שאם נחפש היטב עוד נמצא אביר על שיריונו, עולה רגל נוצרי או צלבן בן ימי הביניים שנשכחו במקום כאשר אחרוני הצלבנים עזבו את חופי הארץ בשנת 1291. “אולמות האבירים” ו”מנהרת הטמפלארים” הם מהפנינות התיירותיות הנפלאות ביותר בארץ גם בגלל גודלם העצום ועוצמתם אך לא פחות מכך בגלל הסיפורים המרתקים על החיים בעיר בתקופה הצלבנית, על מערכות האינטרסים הכלכליים והפוליטיים, על האינטריגות והמאבקים, על הקוסמופוליטיות ועושרה של העיר ששימשה בירת ארץ-ישראל במשך 100 שנה.

במהלט הטיול בעכו, כאשר נעלה מעל פני הקרקע נגיע לעיר עות’מנית חיה, תוססת, קולחת ומקבלת-אורחים. המבנים העות’מניים בני המאות ה-18 וה-19 מרשימים ביותר. המצודה (בה שכן בית הסוהר הידוע לשמצה), הח’אנים של העיר (ובראשם ח’אן אל-עומדן עם מגדל השעון הבולט), השווקים המקורים, בית הסראייה, החמאם ומעל כולם מסגד אל-ג’זאר המרהיב – כל אלה נבנו בימיהם של השליטים הנערצים דאהר אל-עומר ואחמד אל-ג’זאר ומתפקדים עד ימינו באופן מלא. אך בעכו של מעלה נמצא גם מארג אנושי רב-גוני ועליז: סוחרים, דייגים, אנשי דת, תיירים, תלמידי בית ספר וסתם תושבים אשר חיים בערבוביה רעשנית, אותנטית ומסבירת פנים. גם התושבים הם חלק גדול מקסמה של העיר.

בטיולנו נחווה את עכו של מטה – העיר הצלבנית – ונספר את סיפורה המפותל והמרתק, וגם את עכו של מעלה – העיר העות’מנית החיה – ונכיר את מבניה המרהיבים ואת אנשיה ונטעם ממטעמיה של העיר. לא סתם זכתה העיר בתואר הנכסף של אונסק”ו. לאחר שנכיר אותה לעומק גם אנחנו נרצה לתת לה תואר-כבוד משלנו…

טיול בעכו העתיקה צילום אוויר של עכו
טיול בעכו העתיקה חאן אל עומדאן בעכו

מסלול הטיול בעכו

נתחיל את הטיול בעכו בצל עצי הפיקוס אדירי המימדים ב”גן-הקסום” ומשם נרד לעולמם של הצלבנים באולמות האבירים שנחפרים כבר למעלה מ-50 שנה. החופרים הפליאו במלאכתם והביקור במקום שיהיה שזור בסיפור המדהים והמפתיע של הצלבנים לא ישאיר אף אחד אדיש למקום. נבקר באולם האסורים, במרתף הכנסיה, באולם חדר-האוכל המרשים, באולמות השוק והמגורים, במנהרה נסתרת, בחצר המרשימה ואף בשירותים צלבניים אותנטיים…
לאחר שנצא אל מעל לפני השטח ניכנס (באם לא תיהיה תפילה) למסגד אל-ג’זאר המרשים במסגדי העיר, שקדושתו באה לו משערת-זקנו של הנביא מוחמד שצפונה בו… נמשיך דרך בית הסראייה והחמאם הטורקי אל השוק התוסס והססגוני שם גם נוכל להכיר את אנשי השוק ולטעום ממטעמיו…. נמשיך לבית הכנסת העתיק החבוי בין סמטאות השוק ואל ח’אן אל עומדן שמחכה שמישהו יגאל אותו מהקיפאון ויחשוף את יופיו המדהים. נרד שוב אל מתחת לפני השטח למנהרת המילוט של הטמפלארים וכמו בקסם נמצא עצמנו בקצה הרחוק של העיר ליד המגדלור צופים על נופי חיפה והכרמל. נמשיך לטייל על החומה הנפלאה ואם יתמזל מזלנו נצפה גם ב”קופצי החומות” ונסיים בנמל הדייגים המקסים. שם תוכלו באם תרצו להצטרף לשייט סביב העיר או לסעוד באחת המסעדות הדגים הנפלאות של העיר המלהיבה ויוצאת הדופן הזו בעכו.

רוצים רעיונות לטיולים נוספים? כנסו לקישור וצפו במגוון טיולים בצפון

איך נרשמים?

 • ההרשמה מראש בלבד ומחייבת קבלת אישור בדוא"ל חוזר!
 • מתקשרים אלינו או ממלאים טופס באתר
 • מוסרים פרטי אשראי כדי להבטיח את ההרשמה

הערות נוספות

 • יש להגיע בלבוש צנוע (לא בגופיות ומכנסיים מתחת לברכיים)
 • נק' מפגש מדויקת ושעה ימסרו לאחר ההרשמה בלבד!
 • לקבוצות פרטיות, מלאו טופס ונחזור אליכם
צור קשר
close slider

  חזרו אלי בקשר ל

  רוצה לקבל מאיתנו עדכונים?

  דילוג לתוכן