02-5619955
[email protected]

איך זה נראה פעם – סיור עם מקרן

 • משך הסיור: 3-4 שעות
 • אזור: ירושלים, תל אביב - יפו, זכרון יעקב ועוד

סיור עם "פנס הקסם" – סיור ייחודי מלווה במקרן, המציג את תמונות המקומות, האירועים והאנשים בסיור כמו שהיה פעם. העבר של ירושלים, תל אביב ויפו קם לתחייה במהלך הסיור כשבכל תחנה בסיור (אם זה בעיר העתיקה בירושלים, יפו או תל אביב) מוקרנות על קירות הבתים, או על החומה, תמונות גדולות (צילומים) של המקום כמו שהוא נראה פעם – לפני מאה שנה ויותר.

איך נראתה ירושלים במאה ה 19, לפני היציאה מהחומות, איך נראה הכותל המערבי לפני מאה וחמישים שנה – בתור רחבה קטנה בתוך שכונת המוגרבים, איך נראתה יפו בתקופת התורכים, והקיוסק הראשון בחולות שדרות רוטשילד של תל אביב הקטנה
סיור פנס הקסם – כשהדמיון פוגש את ההיסטוריה והופך לתמונות מוחשיות, סיורים בירושלים, סיורים בתל אביב – יפו של פעם ועוד.

תמונה שווה אלף מילים, מי טבע את המשפט המפורסם? האמרה הידועה מיוחסת לרוב לקונפוציוס, הפילוסוף הסיני הידוע. אך האמת היא, שהפעם הראשונה שבה הופיע המשפט המדויק היה בעיתון אמריקאי משנת 1921 ובו ניסה הכותב להסביר את חשיבות התמונה בעיתון. את האמרה הוא ייחס לחכם סיני עתיק… מאז האמרה יוחסה לקונפוציוס אך לאחר שנים בעקבות מחקר בנושא התברר שהעיתונאי המציא את הייחוס, וההסבר שלו למעשה היה "חשבתי שזה יוסיף לרצינות המאמר…"

סיור עם מקרן בירושלים הכותל אז והיום
סיור עם מקרן בירושלים בית הכנסת החורבה ברובע היהודי

משער יפו, דרך הר ציון לכותל – בעקבות צילומי ירושלים הראשונים

העיר ירושלים הייתה בין האתרים הראשונים להצטלם בפלא החדש – המצלמה. סיור בעקבות ירושלים של פעם – עם הצילומים המוקדמים של העיר העתיקה, משער יפו ועד לרובע היהודי והכותל, החיים של לפני מאה שנה קמים לתחייה בצילומים ותמונות נדירים ומפתיעים של ירושלים עוד לפני שנבנתה העיר החדשה, והכול מוקרן בגודל של מסך גדול על חומות ובתי העיר העתיקה.

סיור עם מקרן ממשכנות שאננים לרובע היהודי

סיור בעקבות היציאה מהחומות והרובע היהודי – בצילומים נדירים של השכונות הראשונות מחוץ לחומה, משכנות שאננים וימין משה, ותקופת הזוהר של הרובע היהודי עם בניית בתי הכנסת המפוארים החורבה ותפארת ישראל, כולל תמונות מדהימות של הרובע והכותל מהמאה ה 19 ועד המאה ה 20.

ביקור מלכותי – רוזנים ונסיכות בירושלים

מרחוב הנביאים לעיר העתיקה, לתקופה קצרה במאה ה 19, ירושלים שהחלה להיות מוקד של התעניינות עולמית מצד מעצמות אירופה, הפכה לעיר תיירות נכספת. לאחר 1500 שנות נידחות, גדשו את העיר המתעוררת ביקורים מלכותיים – מי לא הגיע ? רוזנים, נסיכים, דוכסיות יפהפיות, ואפילו קיסר אחד או שניים… הקיסר אהוב היהודים פרנץ יוזף, הנסיך האובדני רודולף, הדוכסית היפה באירופה – יליזבטה, ואפילו רספוטין – כולם באו לביקור מלכותי. לכבוד ביקוריהם נסללו דרכים, נפרצו שערים והוקמו מבנים מפוארים. כולם יקומו לתחייה בסיור של תמונות ענק מוארות של צילומים מפעם בהקרנה על קירות הבניינים, בעקבות הסיפורים המלכותיים, לעתים נוגעים ללב, ולעתים משעשעים של התקופה הרומנטית בירושלים.

סיור עם מקרן בתל אביב תמונות של המושבה שרונה
סיור עם מקרן בתל אביב תמונות של המושבה שרונה

סיור יום עם מקרן – אינדיאנה ג'ונס – ירושלים שמתחת לאדמה

מערה ענקית מתחת לירושלים, אולם ישיבות סודי של ארגון הבונים החופשיים, מפקד הסקוטלנד יארד בשייט לילי בתעלות ביוב תת קרקעיות, והשוד הנועז אי פעם של אוצרות הר הבית במסווה של חפירה ארכיאולוגית : זה לא פרק בסדרת אינדיאנה ג'ונס – או אולי כן ?… סיור בעקבות חוקרים, הרפתקנים, שודדים ומטורפים – בחיפוש אחרי אוצרות העיר באתרים סודיים ומסתוריים בירושלים המתעוררת של המאה ה 19.
אתרים בתשלום: מערת צדקיהו, מרתפי מנזר האחיות ציון, אופציה – עיר דוד

סיור במושבה הטמפלרית שרונה עם פנס הקסם

סיור בשרונה – המושבה הטמפלרית-גרמנית שהפכה למתחם התיירות והבילוי המבוקש בעיר – מלווה בהקרנה של צילומים ותמונות נדירים מחיי המושבה.
נכנס לבתים העתיקים כדי לראות את ציורי הקיר המפורסמים של שרונה, נשמע על הטמפלרים – שהביאו את הקדמה לארץ ישראל – מתפוזי ג'אפה, ועד גגות הרעפים האדומים.
נספר על מטמון מטבעות הזהב האבוד, על הקצב שניסה למכור חזירים כשרים, על דגל נאצי בליבה של תל אביב, ועל סיפורים מתחת לאדמה מתחת לאדמה בעקבות סודות המוסד ומטוסים בריטים במנהרות היקב.
במהלך הסיור ייחשפו צילומים ייחודיים מתולדות שרונה והטפלרים ויוקרנו על בתי המתיישבים.

יפו יפת ימים – סיור בצילומי עבר מוקרנים על הקירות

עץ תפוזים שעומד באוויר, כדור שכמעט הורג את נפוליאון, רובים מתקופת התורכים בבאר של שווארמה – הסיפורים הכי דמיוניים, הופכים למציאות ביפו העתיקה.
בסמטאות העיר העתיקה נראה שער מקורי שבנה פרעה מלך מצרים, מסילת רכבת שנוסעת אל הים, נכיר את המושל שמסתובב ברחובות עם נבוט,ואת הנסיכה אנדרומדה היפה שניצלה מידי דרקון הים, ונרד לטיול בנמל המתחדש בין מוזיאונים וגלריות – כשהכול מוקרן בחיזיון מדהים ומואר של תמונות ענק על קירות הבתים העתיקים של העיר : בסיור חזרה בזמן – בעקבות דמויות, סיפורים וצילומים ישנים ומיוחדים, חלקם מלפני מאה שנה ויותר – בעיר ההפתעות בסיור לילי ביפו העתיקה.

תל אביב הקטנה בתמונה – מנווה צדק לאחוזת בית ועד שדרות רוטשילד

איך נראתה תל אביב בימיה הראשונים ? הקיוסק הראשון, הפנס הראשון, שדרות רוטשילד כמעט בלי בתים, הגימנסיה הרצליה – תל אביב הקטנה קמה לתחייה בסיפורים מרגשים ומשעשעים דרך צילומים ותמונות מפתיעים מימיה הראשונים של השכונה העברית הראשונה. הצילומים מוקרנים בתמונות ענק על בתי המייסדים לאורך המסלול ומעניקים חוויה ייחודית לסיור.

סיור עם מקרן מחוץ לעיר – אות מאבשלום – מחדרה לזיכרון יעקב

במרחב שבין חדרה לזיכרון יעקב, צמחו כמה מסיפורי האהבה המיתולוגיים בתולדות הארץ, נטייל בין סיפורי הדמויות שהמציאו את המושג "רומנטיות", ונבקר במקומות הכי יפים בשרון – והפעם גם בתמונות וצילומים של גיבורי וגיבורות הסיפורים. המושבה הציורית זיכרון יעקב בעקבות סיפור חייה הדרמטי של שרה אהרונסון גיבורת ניל"י, נשמע על הכלה בשמלה הלבנה שארוסה לא יחזור לעולם, ועל זה שנכנס לנעלי אבשלום במשולש הרומנטי של מחתרת נילי – ונראה צילומים נדירים של שרה ושאר גיבורי המושבה מוקרנים על קירות הבתים עצמם.

סיור עם מקרן בתל אביב מזהים את הקיוסק הראשון?
סיור עם מקרן בתל אביב יפו הגמנסיה העברית

ועוד כמה מילים על הסיורים שלנו עם מקרן

תמונה אינה רק הנצחת הרגע, תמונה לעיתים מספרת את הסיפור האמיתי, זה שמאחורי המילים.
בדברי ימי ארץ ישראל, תמונות הן ההיסטוריה בהתגלמותה. לפעמים כדי להבין סיפור שלם צריך להתבונן בתמונה – צילום שצולם בזמן שהאירועים קרו. זאב וילנאי, מאבות המדריכים בארץ, נהג לקחת אתו מצלמה ולצלם תמונות מהטיול עבור אלה שלא יכלו להצטרף לטיול אך רצו מאוד לראות את המקומות.
למקרן שהוא השתמש כדי להציג לקהל את תמונות הטיולים קראו "פנס הקסם". דרך סיורי המקרן תוכלו גם אתם לראות את ירושלים שלפני 150 שנה עוד לפני שירושלים החדשה היתה בתכנון, את רחבת הכותל כשהיתה רק רחבה קטנטנה מוקפת בשכונת המוגרבים, את חומת יפו העתיקה לפני שנהרסה, את רחוב רוטשילד עם שני בתים וחצי בחולות , את הגימנסיה הרצליה ואת הקיוסק הראשון.
צילומים נדירים, ותמונות מפתיעות מוקרנות במסלול הסיור – על חומות וקירות הבתים עצמם, הצילומים מפעם – מול המקומות היום

איך נרשמים?

 • ההרשמה מראש בלבד ומחייבת קבלת אישור בדוא"ל חוזר!
 • מתקשרים אלינו או ממלאים טופס באתר
 • מוסרים פרטי אשראי כדי להבטיח את ההרשמה

הערות נוספות

 • יש להגיע בלבוש צנוע (לא בגופיות ומכנסיים מתחת לברכיים)
 • נק' מפגש מדויקת ושעה ימסרו לאחר ההרשמה בלבד!
 • לקבוצות פרטיות, מלאו טופס ונחזור אליכם
צור קשר
close slider

  חזרו אלי בקשר ל

  רוצה לקבל מאיתנו עדכונים?

  דילוג לתוכן