02-5619955
[email protected]

ירושלים של קצוות – סיור בירושלים בעקבות היוצאים בשאלה

 • משך הסיור: לפי דרישה
 • אזור: ירושלים

סיור בירושלים בעקבות היוצאים בשאלה בו נכיר לעומק את התופעה, הקשיים והאתגרים שעומדים בדרך

"מבחינתי העולם הסתיים ברחוב יפו, מה שבתוכו הייתה שכונת מאה שערים מקום מגורי, ומה שמעבר לו, היה עולם קסום, אסור ונעלם… ביום שבו הכרתי את הולצר ספרים נפתחו עיני, תאוות הידע שלי ניצתה ועזבתי את החברה החרדית… (נ. יוצא בשאלה).

ירושלים תמיד הייתה מוקד סוער של אמונות ודעות, לצדם של מבקשי אלוהים ספקנים וכופרים שביקשו להם חיים אחרים. הסיור יועבר ע"י מדריך מומחה בירושלים, מוטי בר לב אשר נולד וגדל בירושלים בשכונת מאה שערים ויצא בשאלה, יקח אתכם לסיור מרתק בעקבות אותם אנשים שהפנו עורף לחברה שבה הם גדלו ופנו למסע ארוך ומפותל שבהרבה מקרים לא הסתיים.

תחילת הסיור בישיבת גור

את הסיור נתחיל בישיבת גור הממוקמת ליד שוק מחנה יהודה, שם נתוודע לעולמו הרוחני של בחור הישיבה החרדי שאיבד את אמונתו הדתית והחל את מסעו החוצה אל העולם החילוני. ננסה להבין למי פונה הצעיר במצוקתו? מה הם מקורות ההשראה שלו? והאם באמת אפשר להתנתק מהחברה החרדית?
משם נמשיך בסיור ונצלול אל שכונות נחלאות, נבקר בחלק החרדי יותר של השכונה, נלמד על תפקודי השכונה החרדית ועל ההבדלים בין החסידים למתנגדים. בישיבת המקובלים נהר שלום נדבר על תולדות המיסטיקה ביהדות ועל ההבדלים בין המיסטיקה האשכנזית לספרדית.

מסלול: ישיבת גור, נחלאות, הולצר ספרים, חצר פיינגולד, שכונת החומה השלישית
* ניתן לקצר את מסלול הסיור לפי אופי ודרישות הקבוצה
* ניתן לשלב את הסיור ביום כיף בירושלים

סיור בירושלים בעקבות היוצאים בשאלה צללית על הכותל המערבי
סיור בירושלים בעקבות היוצאים בשאלה אחה"צ בירושלים

ביקור בהולצר ספרים

מקום המהווה מרכז תרבות ליוצאים בשאלה, "מבחינתי העולם הסתיים ברחוב יפו, מה שבתוכו הייתה שכונת מאה שערים מקום מגורי, ומה שמעבר לו, היה עולם קסום, אסור ונעלם… ביום שבו הכרתי את הולצר ספרים נפתחו עיני, תאוות הידע שלי ניצתה ועזבתי את החברה החרדית… (נ. יוצא בשאלה).
אם בעבר יחידים נטשו את העולם החרדי, כיום זאת תופעה של ממש, מספרים הולכים וגדלים עוזבים את המגזר ויוצאים לחיים חדשים. הולצר ספרים כמרכז תרבות מהווה מוקד מפגש של שוחרי דעת וביניהם יוצאים בשאלה אשר באים לשמוע הרצאות, הקראות שירה ועוד.

חצר פיינגולד

בהמשך הסיור בירושלים נגיע אל חצר פיינגולד בקצה רחוב יפו. החצר היא פרי יוזמתו של שלמה פיינגולד אשר נחשב לאחת הדמויות הצבעוניות בירושלים של תחילת המאה ה20, הוא התחנך בישיבת וולוז'ין ואף הוסמך לרבנות, בהמשך דרכו הוא עלה לירושלים ועסק בפעילויות כלכליות מגוונות. בחצר נספר את סיפורו היוצא דופן שלמה פיינגולד ומדוע תושבי ירושלים החרימו אותו וראו בה דמות מסוכנת לצביונה השמרני של ירושלים? מה הקשר בינו לבין בני הכת הבריטית שראו את עצמם צאצאי עשרת השבטים? איך היישוב הישן התמודד עם מורדים ומבקשי דרך? האם הגישה חרדית ליוצאים בשאלה השתנה? ועוד.
יש סיורים נוספים בירושלים שמגיעים לאתר זה, הפעם אנו בדגש מאוד ספציפי.

חוזרים בשאלה בשכונת החומה השלישית

נסיים באחת השכונות המסקרנות בירושלים "שכונת החומה השלישית" (שכונת מוסררה – מורשה, ליד מעבר מנדלבאום)
באמצע שנות השבעים החלה תנועת התשובה, רבבות עזבו את העולם החילוני ופנו אל המסורת והדת, היו אנשים שאף פנו אל החרדיות הקיצונית וניסו להיטמע בתוכה. שכונת החומה השלישית שסמוכה למאה שערים (מוסררה) נחשבת כשכונה אשר רובה הם חוזרים בתשובה השייכים לקהילת "שובו בנים". בשכונה הם מקיימים אורח חיים מאד ייחודי שזר לחרדים האותנטיים. האם החוזרים בתשובה הצליחו להיטמע בחברה החרדית? מה קרה לדור השני של החוזרים בתשובה? מה תרומתם של החוזרים בתשובה לחברה החרדית? מי הם החוזרים בתשובה שקוראים לחזרה לישראליות? ועוד.

אנו מזמינים אתכם לסיור מיוחד בירושלים בו נצלול לעולם מסקרן ולא מוכר לישראלי הממוצע, להכיר את הלבטים, השאלות, התשובות ועל הדרך שמובילה אדם אל שינוי כה משמעותי בחייו הגורם לו להתנתק מכל המוכר והידוע ולצאת לדרך חדשה.

איך מארגנים ?

 • הסיורים מתאימים לקבוצות ובודדים
 • מתקשרים אלינו או ממלאים טופס באתר
 • אנחנו נעזור לכן לבחור את הסיור המתאים ונשלח הצעה מסודרת

הערות נוספות

 • יש להגיע בלבוש צנוע (לא בגופיות ומכנסיים מתחת לברכיים)
 • נק' מפגש מדוייקת ושעה ימסרו לאחר ההרשמה בלבד!
 • חלק מהסיורים עם שחקנים וחלק עם מדריכים, לכל סיור תמחור נפרד
 • מחפשים סיורים באנגלית? Jerusalem Tours
צור קשר
close slider

  חזרו אלי בקשר ל

  רוצה לקבל מאיתנו עדכונים?

  דילוג לתוכן