02-5619955
[email protected]

סיור בצפת על ניסים ומעשים

 • משך הסיור: 3-4 שעות
 • אזור: סמטאות צפת

סיור בצפת שהיא אחת מארבע ערי הקודש, שוכנת במרומי פסגה נישאה ומשקיפה על הנוף הנפלא של הגליל והגולן אך דומה שלא פחות משהיא מחוברת לסביבתה, היא מחוברת אל העולמות העליונים בעבותות של רוחניות וכמיהה, כשרון ויצירה. הסיור בעיר נע בין רוח וחומר ובין נס ומעשה.

ההסטוריה של צפת בת "רק" כ-900 שנה, הסטוריה צעירה במונחי ארץ-ישראל, אך חשיבותה ותרומתה ליהדות אדירה. כאן, במאה ה-16, בתור הזהב קצר המועד של העיר, התרכזו גדולי הרוח של העולם היהודי ונוצרו בה כמה מהיצירות ההגות החשובות ביותר של היהדות אשר משפיעות עלינו עד עצם היום הזה. הפיוט "לכה דודי" וטקס קבלת השבת שאנו מכירים נולד כאן, הספר "שולחן ערוך" שהוא הבסיס העיקרי להבנת מצוות והלכות היהדות עד ימינו נכתב כאן ורעיונות מרכזיים בקבלה, תורת הנסתר היהודית, נולדו ועוצבו כאן. לא בכדי היא נחשבת אחת מארבע ערי הקודש של ארץ ישראל (יחד עם ירושלים, טבריה וחברון) ויש בה, עד עצם היום הזה, תחושה בלתי מוסברת של קדושה ורוחניות שנזונה מהאוירה המיוחדת בסמטאות הרובע היהודית, מהדמויות הציוריות והאומנים שבה, מבתי הכנסת המיוחדים שלה ומהרקע הנפלא של הנוף שמסביבה.
הסיור שלנו בצפת ינוע בשני צירים. האחד הציר היהודי – בין ההלכה והקבלה. רק כ80 מטר מפרידים בין בית הכנסת של הרב יוסף קארו כותב "שולחן ערוך" לבית הכנסת של האר"י הקדוש מיסד הקבלה הלוראנים, אך מרחק אין סופי נמצא בין שתי תפיסות יסוד אלו שהיהדות נשענת עליהן. איך זה שבמקום אחד ובתקופה קצרה נולדו שתי תפיסות שונות ומנוגדות כל כך?
הציר השני יהיה הציר ההסטורי – תולדות העיר עם דגש על שתי תקופות: תור-הזהב של המאה ה-16 וותקופת מלחמת העצמאות ב-1948. נלמד להכיר את מקורות הפריחה של העיר והפיכתה למרכז רוחני כה חשוב במאה ה-16 ומנגד נבין את מצבה הנואש של העיר ואת המהפך שחל בה עם הגעת "מחלקת הישע" של הפלמ"ח בבוקר שבת ה-17 באפריל 1948 שעליה אמר רבה הראשי של העיר ש"צפת ניצלה בזכת הנס והמעשה".

לקבוצות קטנות, ניתן לצאת גם לסיור עצמאי בצפת מהטלפון הנייד, בזמן ובקצב שלכם! הנה זה פה: סיור מהטלפון בצפת

סיור בצפת קסם בסמטאות צפת העתיקה
סיור בצפת בתי הכנסת העתיקים בצפת

מסלול הסיור בצפת

נתחיל במצודה וממנה נשקיף על הנוף הנפלא של הסביבה ונכיר את ההסטוריה של העיר. בכיכר הדווידקה לרגלי המשטרה העירונית נספר על הרגעים ההרואיים והקשים של שחרור העיר ע"י הפלמ"ח ב-48. ניכנס אל תוך סמטאות העיר ונחזור בדמיוננו אל המאה ה-16, תור הזהב של היצירה הרוחנית היהודית בעיר. נבקר בבית הכנסת של הרב יוסף קארו ונבין "הלכה מהי". נמשיך דרך בית הכנסת המרהיב של הרב אבוהב ונגיע אל בית הכנסת האר"י האשכנזי. שם וב"כיכר תפוחין קדישין" (דימוי לגן העדן בשפה הקבלית) ננסה לצלול ולהבין רק מעט מיסודות הקבלה. נסיים ביצירה הצפתית: במגבנה מקורית בה נעשית עד היום הגבינה הצפתית ובשוק האומנים הנפלא.

רוצים רעיונות לסיורים נוספים? כנסו לקישור וצפו במגוון טיולים בצפון

איך נרשמים?

 • ההרשמה מראש בלבד ומחייבת קבלת אישור בדוא"ל חוזר!
 • מתקשרים אלינו או ממלאים טופס באתר
 • מוסרים פרטי אשראי כדי להבטיח את ההרשמה

הערות נוספות

 • יש להגיע בלבוש צנוע (לא בגופיות ומכנסיים מתחת לברכיים)
 • נק' מפגש מדויקת ושעה ימסרו לאחר ההרשמה בלבד!
 • לקבוצות פרטיות, מלאו טופס ונחזור אליכם
צור קשר
close slider

  חזרו אלי בקשר ל

  רוצה לקבל מאיתנו עדכונים?

  דילוג לתוכן