02-5619955
[email protected]

סיפורי ראש פינה, טיול בראש פינה – אם מושבות הגליל

 • משך הסיור: כ3 שעות
 • אזור: ראש פינה

“קולו היה צרוד מהתרגשות. “הנה שם גיא אוני!..שבעה עשר אברכים היינו כשהתיישבנו כאן ב-1878, נחושים בהחלטתנו להפוך לעובדי אדמה”. (מתוך ספרה של שולמית לפיד “גיא אוני”) מה עלה בגורלם של 17 האברכים? איפה הם היום והאם הצליחו להפוך לעובדי אדמה? מה היה כאן בראשיתה של המושבה הפסטורלית והיפיפה שכיום נחשבת אחת מפנינות הגליל?

הטיול בראש פינה הוא טיול שבמרכזו סיפורים. במהלך הטיול בראש פינה נגולל את סיפוריהם המרגשים של ראשוני המושבה, הטיול יוביל אותנו בין סמטאותיה הציוריות כשהציטוטים מספרה הנפלא של שולמית לפיד וממקורות נוספים ישמשו לנו ציוני דרך שיובילו אותנו מתחנה לתחנה, מהעמק אל בתי הראשונים ומהמצפורים הנפלאים אל בתי הקפה ושוקולטייה.
בסיור בראש פינה נשמע את סיפור ההקמה וההתבססות של המושבה הראשונה שהוקמה בגליל. זהו סיפורם של חלוצים שהחליטו כנגד כל הסיכויים ללכת אחרי החלום, ובכך לייצר מציאות ולקבוע עובדות שיאפשרו בהמשך את הקמת מדינת ישראל.

אז איך הכל התחיל?

בתקופה שהישוב הישן חי רוב רובו מכספי החלוקה, מחליט הרב אליעזר רוקח לעשות מעשה ובשנת 1878 הוא ו 17 אברכים מצפת, יורדים ברגל ומתיישבים בפאתי הכפר הערבי ג’עוני ומקימים ישוב חקלאי – שנקרא “גיא אוני”.
חוסר ניסיון מוחלט בחקלאות ושנות בצורת מביאים את החבורה לאומללות נוראה ושנה וחצי אחרי הם נוטשים את המקום.
“אֶבֶן מָאֲסוּ הַבּוֹנִים הָיְתָה לְרֹאשׁ פִּנָּה” (תהילים קיח כב’) בעקבות פוגרומים קשים בדרום רוסיה מתעוררת לאומיות יהודית שבעקבותיה מתחילה העליה הראשונה. בשנת 1881 עלתה ארצה קבוצה מהקהילה היהודית שבעיר מוינשט שברומניה כשבראשם עמד הרב דוד שו”ב. הרומנים רכשו את אדמות גיא אוני מאותם 17 אברכים שנכשלו בפעם הראשונה ושינו את שמה של המושבה לראש פינה.
גם קבוצת הרומנים ממוינשט היו חסרי ניסיון בחקלאות וסבלו מקשיים רבים ואף הגיעו לחרפת רעב. מי שבא לעזרתם היה הברון רוטשילד שלקח תחת חסותו את המושבה, כמו מושבות רבות אחרות, והציל אותה מנטישה שנייה.

טיול בראש פינה סמטאות המושבה
טיול בראש פינה בית וילקומיץ בראש פינה

מסלול הסיור בראש פינה

נתחיל בתצפית אל וואדי ראש פינה עם השקדיות הרבות שבו ונשמע על הניסיון הראשון להתיישב במקום, נמשיך עם סיפור הניסיון השני מ”תצפית נמרוד” ממנה נפתח נוף נפלא של עמק החולה. משם נלך אל “רחוב הראשונים” ושם נשמע כמה סיפורי בתים ומשפחות הראשונים וגם על ההתיישבות הבוהמינית שפרחה בראש פינה החל משנות ה-70 של המאה ה-20. נכנס אל בית הכנסת העתיק שנבנה על ידי הברון, נמשיך אל מול “מלון אלתר שוורץ” ונשמע את סיפור המשפחה ומבקריו המפורסמים של המלון. מול המלון ממוקם ביתו של שמחה וילקומיץ שהפך למנהל בית הספר העברי הראשון ומי שהמציא את “הטיול השנתי”. נבקר בגלריות האומנים הרבות הפזורות לאורך רחוב הראשונים ונקנח בשוקולד בבית קפה גלריה “שוקולטה”. משם נמשיך ל”בית הפקידות” ונשמע על היחסים העכורים בין פקידי הברון לבין המתיישבים, נכנס אל חדרו של פרופ’ גדעון מר אשר חקר במקום את מחלת המלריה ומצא תרופה למחלה שהפילה אלפים בקרב החלוצים ונסיים בסרט המסכם את סיורינו הנפלא.

רוצים רעיונות לסיורים נוספים? כנסו לקישור וצפו במגוון טיולים בצפון

איך נרשמים?

 • ההרשמה מראש בלבד ומחייבת קבלת אישור בדוא”ל חוזר!
 • מתקשרים אלינו או ממלאים טופס באתר
 • מוסרים פרטי אשראי כדי להבטיח את ההרשמה

הערות נוספות

 • יש להגיע בלבוש צנוע (לא בגופיות ומכנסיים מתחת לברכיים)
 • נק’ מפגש מדויקת ושעה ימסרו לאחר ההרשמה בלבד!
 • לקבוצות פרטיות, מלאו טופס ונחזור אליכם
צור קשר
close slider

  חזרו אלי בקשר ל

  רוצה לקבל מאיתנו עדכונים?

  דילוג לתוכן