02-5619955
[email protected]

טיול בפקיעין – כפר ארבעת הדתות

 • משך הסיור: 3-4 שעות
 • אזור: גליל עליון - פקיעין

טיול בפקיעין, הכפר הנמצא באחד המקומות הקסומים ביותר שיש לגליל להציע ומשמר עד היום את האווירה האותנטית והרגועה של הגליל, עם המעיין במרכז, עם סוכות הגפן על הגגות, עם הרוגע והשקט האופייניים. ארבע קהילות בנות דתות שונות חיות בו זו לצד זו בסובלנות וכבוד הדדי. המסייר בסמטאות הכפר חש מיד את האווירה המיוחדת שלו ונשבה בקסמיו.

הכפר פקיעין (אלְ-בֻקַיְעַה) משמר בשמו את הבקע – קו השבר הגיאולוגי שלאורכו הוא בנוי, שנמצא לרגלי גוש הרי מירון הנישא שלאורכו הוא בנוי. הכפר פקיעין נמצא בבקעה מקסימה ומסוגרת בתוך חורש סבוך ומארג של מטעים ושדות שסוגרים עליו מכל עבר. לאורך קו שבר זה נובעים מספר מעיינות שמשכו התישבות אנושית מזה אלפי שנים, ויעידו על כך ממצאים מהתקופה הכלקוליתית שנמצאו בכפר מהאלף הרביעי לפנה"ס.
בידודו של העמק הנהדר שימרו בו חיים אותנטיים ומסורות גליליות עתיקות יומין שניתן לחוש בהן ולהכירן עד ימינו. בתי האבן הבנויים במדרון עם הגגות השטוחים שעליהם סוכות הגפן המפורסמות של הכפר והבוסתנים שנמצאים בכל מקום מדגימים עד היום את המשפט "תחת גפנו ותחת תאנתו". נוכל לראות עד היום את חשיבותו ומרכזיותו של המעיין בחיי הכפר – זהו מקום המפגש, מקום המסחר ומוקד חיי החברה.
הכפר מפורסם במיוחד בחיי הסובלנות והחיים בצוותא של 4 קהילות בנות דתות שונות: דרוזים, נוצרים, מוסלמים ויהודים ולא סתם הוא מוכר בכינויו "כפר ארבעת הדתות". בטיול נוכל לפגושבבני ארבעת הקבוצות, להכיר את המיוחד לכל אחת מהן ולשמוע אתוסיפורי החיים המשותפים שחלקם מרגשים במיוחד.
דמותה של מרגלית זינתי (המכונה בפקיעין "בינת אל בלד", בת הכפר) מסמלת ומדגימה את הכפר. הביקור במרכז המבקרים הנפלא של בית-זינתי, בבית הכנסת העתיק של הכפר וההכרות עם דמותה יהיו חוויות מפעימות וייחודיות. יצחק בן צבי, לימים הנשיא השני של מדינת ישראל, הגיע אל הכפר בשנת 1922 ונשבה בקסמיו. הוא ראה ביהודי פקיעין, שחיים במקום עוד מימי המשנה,דוגמא ל"יהודים האמיתיים" – אלו שמעולם לא יצאו לגלות. כהסטוריון הוא חקר את הקהילה וסייע לה ולכן לא פלא שעל שטר 100 השקלים שעליו מתנוסס דיוקנו ניתן להבחין בחזיתות בתים מפקיעין. בסיורנו נוכל לזהות את הבתים הללו ולספר את סיפורם.

טיול בפקיעין מרגלית זינאתי בבית הכנסת
טיול בפקיעין מערת בר יוחאי בתחילת המסלול

מסלול הטיול בפקיעין

נתחיל את סיור בפקיעין במערת הרשב"י בה, על פי המסורת, הסתתר רבי שמעון בר יוחאי ובנו אלעזר במשך 13 שנה מאימת הרומאים. הם אכלו חרובים (שנמצאים במקום גם כיום) ושתו לרוויה ממי המעין שנובע עד היום בקרבת מקום ושיהיה תחנתנו הבאה. סביב המעיין בנוי המרכז העתיק של הכפר דבר הניכר בבתים שמסביב. שם, בצל עץ התות שמופיע בשטר 100 השקלים, נספר על חיי הכפר ועל הקשרים שבין 4 הקהילות.
נמשיך בסמטאות הצרות, מתחת לסוכות הגפן ובקרבת הכנסיה האורתודוקסית ונגיע לבית-זינתי. זהו מרכז מבקרים מחודש ונפלא בו נתוודע אל הקהילה היהודית של הכפר ואל דמותה של מרגלית זינתי שאותה ייתכן ואף נפגוש אישית.
נמשיך בין הבתים של הקהילה הדרוזים שאותה נלמד להכיר ונסיים במזלג הדרכים עם פיתה דרוזית חמה וטעימה ובביקור בחנויות שמוכרות סבונים בריאותיים ומוצרים מעמק פקיעים וסביבתו.

רוצים רעיונות לטיולים נוספים? כנסו לקישור וצפו במגוון טיולים בצפון

איך נרשמים?

 • ההרשמה מראש בלבד ומחייבת קבלת אישור בדוא"ל חוזר!
 • מתקשרים אלינו או ממלאים טופס באתר
 • מוסרים פרטי אשראי כדי להבטיח את ההרשמה

הערות נוספות

 • יש להגיע בלבוש צנוע (לא בגופיות ומכנסיים מתחת לברכיים)
 • נק' מפגש מדויקת ושעה ימסרו לאחר ההרשמה בלבד!
 • לקבוצות פרטיות, מלאו טופס ונחזור אליכם
צור קשר
close slider

  חזרו אלי בקשר ל

  רוצה לקבל מאיתנו עדכונים?

  דילוג לתוכן