02-5619955
[email protected]

טיול בחיפה, עיר התחתית, אמונות, אומנות ודו קיום

 • משך הסיור: כ-3 שעות
 • אזור: חיפה

טיול בחיפה, העיר השלישית בגודלה בישראל, אך ייחודה, מלבד העובדה שהיא נפרסת בהדר על הר הכרמל, הוא היותה עיר מעורבת שהפכה סמל לסובלנות ודו קיום

מסלול הסיור בעיר התחתית של חיפה יעבור דרך המושבה הגרמנית עד למרגלות הגנים הבהאיים, ימשיך דרך הרובע הפרסי ורחוב הגפן, ויתפתל במורד שכונת ואדי ניסנאס על שלל יצירות האומנות ומיטב הטעמים שחיפה יודעת להציע

חיפה היא עיר צעירה במונחים ארץ ישראליים, התפתחותה הגדולה התרחשה רק בתחילת המאה העשרים עם סלילת קו רכבת חשוב והרחבת הנמל. עם זאת, חשיבותו של הר הכרמל והיותו מקום מקודש ידועים משחר ההיסטוריה. העיר משכה אליה אנשים מרחבי תבל, אנשי כפיים כפועלי נמל ובנאים שתרו אחרי פרנסה, לצד אנשי דת ואמונה שתרו אחר לחם רוחני.
המושבה הגרמנית נבנתה כשכונה מרוחקת כשהעיר עוד היתה בחיתוליה, והיתה למושבה הטמפלרית הראשונה שהוקמה בארץ הקודש. הטמפלרים הביאו איתם את מיטב הידע והמיכון החקלאי שניתן היה להשיג ב-1860, ותרמו בחריצותם לשמה הטוב של העיר.
בסיור שלנו בחיפה נראה את מסורות הבניה הייחודיות שהביאו איתם הטמפלרים מגרמניה, לצד פסוקים תנ״כיים וציפיות משיחיות. נשמע גם על פועלו של סר לורנס אוליפנט ויד ימינו נפתלי הרץ אימבר, שהתגורר באחד מבתי המושבה.

טיול בחיפה ואדי ניסנס
יום טיול בחיפה בית הגפן בחיפה

סיור בגנים הבהאיים והרובע הפרסי

האתרים אשר המהווים נדבך נוסף המרכיב את הפסיפס האנושי התרבותי המגוון בעיר ובכלל בז'אנר הטיולים בצפון. בדומה לטמפלרים, גם אלו מגיעים לארץ הקודש במחצית השניה של המאה ה-19, ומתרכזים בעכו ובסביבתה. בזכות קדושתו של הר הכרמל וקישורו לאליהו הנביא, זה נבחר כמקום קבורתו של הבאב (״השער״, מבשר האמונה) ולימים גם כמרכז האדמיניסטרטיבי העולמי של הבהאים ובראשו בית הצדק העולמי. כאן בחיפה, מתקבלות כל ההחלטות החשובות המשפיעות על חייהם של למעלה משישה מיליון מאמינים בהאים ברחבי העולם.הגנים נפרסים על גבי 19 טרסות צבעוניות ומעוצבות בקפידה, כאשר בטרסה האמצעית עומד בגאון מבנה הקבר וכיפתו המוזהבת. זהו האתר המתוייר ביותר בחיפה, אך מעטים יודעים כי למרגלות הגנים ישנו אזור המכונה הרובע הפרסי, ובחובו מסתתרים אתרים בהאיים מקודשים נוספים, שמאפשרים הצצה אחרת על ערכיה והתמסדותה של הדת.

לסיום הטיול בחיפה

נבקר בבית הגפן ובשכונת ואדי ניסנאס, עליה כתב סמי מיכאל את הרומן ״חצוצרה בואדי״. השכונה הערבית של חיפה, המכונה בקצרה ״הואדי״, היא הלב הפועם של פסטיבל ״החג של החגים״ בחיפה, הנחגג מידי שנה בחודש דצמבר. בפסטיבל מציינים את חג חנוכה היהודי, כמו גם את חג המולד הנוצרי ואת חג הקורבן המוסלמי, החותם את חודש הרמדאן*. הרחובות מתקשטים בצבעי חג ובעיקר ביצירות של אמנים מכל הדתות והעדות, המשקפות את מארג היחסים המיוחד, השכנות והסובלנות בעיר בין תושביה היהודים והערבים. לאורך כל ימותהשנה מתקיימת פעילות ענפה לעידוד השיח והדו קיום ביוזמת עמותת בית הגפן, המפעילה גם גלריה, ספריה ותיאטרון. בסיורנו, נטייל במורד הואדי בין הסימטאות הצרות, בתי האבן הקטנים, ויצירות האומנות היוצרות מעין מוזיאון ללא קירות.

טעימות בסיור בחיפה

לא פחות חשוב, במהלך הטיול בחיפה נתענג מניחוחות וטעמים קולינריים שאין בשום מקום אחר כדוגמתם. בין מאפיות הטאבון, דוכני קליית הקפה, הפלאפליות המובחרות, וממתקי הקונדיטוריות, אף אחד לא יצא רעב, אך בהחלט ישאר טעם של עוד.
*מועדי חודש הרמדאן משתנים בהתאם ללוח השנה המוסלמי (לוח ירחי). הרמדאן צפוי לחול שוב בחודש דצמבר בשנת 2030.

סיור עצמאי בחיפה

הצטרפו לדניאל וקנין, האיש הירוק שיקח אתכם לסיור עצמאי בחיפה עם הטלפון הנייד, לכל הפרטים: סיור עצמאי בחיפה

רוצים רעיונות לטיולים נוספים? כנסו לקישור וצפו במגוון טיולים בצפון

איך נרשמים?

 • ההרשמה מראש בלבד ומחייבת קבלת אישור בדוא"ל חוזר!
 • מתקשרים אלינו או ממלאים טופס באתר
 • מוסרים פרטי אשראי כדי להבטיח את ההרשמה

הערות נוספות

 • יש להגיע בלבוש צנוע (לא בגופיות ומכנסיים מתחת לברכיים)
 • נק' מפגש מדויקת ושעה ימסרו לאחר ההרשמה בלבד!
 • לקבוצות פרטיות, מלאו טופס ונחזור אליכם
צור קשר
close slider

  חזרו אלי בקשר ל

  רוצה לקבל מאיתנו עדכונים?

  דילוג לתוכן